I över ett sekel har tillverkande företag drivits av nya, produktrelaterade tekniska framsteg och att optimera produktionslinjer. I snabb takt växer nya processrelaterade tekniker fram och öppnar upp nya vägar för framgång. Det betyder samtidigt att företag ger sig in på nya områden som de inte är vana vid. Läs mer om hur vi hjälper er bygga ett digitalt 3D ekosystem.
Flera studier visar att två prioriteringar för tillverkningsföretag är: Innovation och närhet till kunden.
De flesta företagen förstår att anpassa och omvandla affärsmodeller är vitalt för långsiktig framgång, och de utvärderar det överflöd som finns idag av digitaliseringsalternativ och akronymer.
PLM Group erbjuder en omfattande produktportfölj för att digitalisera kunders värdekedjor och göra dem innovativa.
Från en idé, virtuell- till en fysisk produkt – virtuella tvillingar
Våra lösningar för produktutveckling, från Dassault Systèmes SOLIDWORKS, erbjuder verktyg för 3d-modellering, virtuella tester, datahantering och tillverkning i ett enda sammanlänkat universum.
Alla nödvändiga verktyg är integrerade i en säker digital miljö för att samarbeta, konstruera, umgås, skissa, simulera och skapa fabriksfärdiga instruktioner för tillverkning.
Affärsvärdet för tillverkningsföretag är en förkortad utvecklingsprocess och nya produkter på marknaden snabbare.
Alla kan arbeta på produktdata i realtid – digital kontinuitet
Två stora utmaningar som tillverkande företag står inför är produktrelaterat samarbete med leverantörer och kunder, samt att de inte har tid att förnya sig.
3DEXPERIENCE från Dassault Systèmes är en SaaS-baserad plattform som kopplar samman människor, idéer, produktdata och lösningar i en interaktiv miljö.
Alla (inkluderat kunder och leverantörer) som är involverade i innovationsprojekt kan enkelt interagera med varandra och komma med idéer, konstruera, simulera och leverera kundupplevelser.
Affärsvärdet med 3DEXPERIENCE för tillverkande företag är ökat samarbete, förbättrat utförande och ännu mer innovativa produkter, vilket hjälper företagen att växa och bli mer lönsamma.

Nya möjligheter när en virtuell produkt blir fysisk – additiv tillverkning
3d-printing är en tillverkningsteknik som skapar värde i företagens interna och externa värdekedjor. Tekniken innebär nya komplexa designmöjligheter vilket också är en av de stora fördelarna med 3d-skrivartekniken.
Additiv tillverkning bidrar till innovation av helt nya produkter och minskar ledtider och kostnader i hela värdekedjan.
Affärsvärdet för tillverkande företag är nya affärsmöjligheter och lägre tillverkningskostnader.
Innovation är lika med hållbara affärsmodeller
Innovation sträcker sig från förbättringar och anpassning av befintliga produkter till helt nya erbjudanden och affärsmodeller.
Ett annat perspektiv på innovation är att dela upp det internt och externt. Med extern innovation menas utveckling av en produkt- och tjänsteerbjudande och hur kunden upplever interaktionen med företaget och dess produkter. Med intern innovation menas organisationsstrukturen, interna processer och hur företaget tjänar pengar.
Med våra tre erbjudanden – lösningar för produktutveckling, additiv tillverkning och ett digitalt 3D ekosystem med plattformen 3DEXPERIENCE – kan tillverkande företag skapa hållbara affärsmodeller.
Vill du veta mer? Kontakta oss nu