PLM Groups produktionspartner Prototal Industries investerar nu i en ny HP Jet Fusion 5210 vid enheten i Jönköping. Med nya installationen blir företaget också första servicebyrån i Europa med det nya TPU-materialet ESTANE.
Den nya Jet Fusion 5210-skrivaren kommer att ingå i betaprogrammet för Lubrizol 3D Printing Solutions nyutvecklade och mjukare material ESTANE 3D M88A TPU. Prototal har valts ut att vara den exklusiva partnern i Europa att erbjuda detta material under en sexmånadersperiod.
Lubrizols ESTANE 3D M88A TPU är ett material med ökad flexibilitet jämfört med tidigare kvaliteter. Det nya materialet passar utmärkt till diverse olika segment, däribland hälsa & välbefinnande, sport & fritid samt konsumentvaror & elektronik. En stor fördel är också att material är testat och säkert för hudkontakt.
”Vi är väldigt stolta över att vara den första tillverkaren i Europa som kan erbjuda ESTANE 3D M88A TPU till marknaden”, säger Jan Löfving, vd för Prototal Industries. Med detta utökar vi vårt utbud av material till kunder, men vi introducerar även ett fantastiskt material på den europeiska marknaden.”
”Det nya materialet, i kombination med investeringen i en ny HP Jet Fusion 5210 3D Printer, överensstämmer perfekt med våra framtida mål för tillväxt inom additiv tillverkning inom både nya och befintliga segment. Det är också ett viktigt steg i vår strävan att fortsätta utveckla och främja 3D-printing som produktionsmetod.”
HP Jet Fusion 5210 i Jönköping kommer att komplettera Prototals befintliga maskinpark med över 80 professionella AM-system, bland dem redan sju HP MJF-maskiner inom koncernen.